Jak edytować post, który jest lub był promowany?

Wyobraź sobie, że stworzyłaś wartościowy wpis i chcesz podzielić się nim z klientami. Dlatego, żeby dotarł do jak największego grona, reklamujesz go w najszybszy możliwy sposób, czyli klikając „Promuj post”. I wszystko działa prawidłowo, aż do momentu, gdy trzeba coś poprawić. Drobną literówkę czy zagubiony przecinek. Albo od publikacji minęło już trochę czasu i chciałabyś dodać, lub zaktualizować jakąś informację. I nagle okazuje się, że opcja edycji zniknęła. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak edytować post, który jest już w kampanii reklamowej? Poznaj skuteczne rozwiązanie.

Co zrobić, kiedy post nie daje się edytować?

Jak wspomniałem problem pojawia się, kiedy dany post znajduje się w kampanii reklamowej. Niezależnie, czy skorzystasz z opcji: „Użyj istniejącego posta” w Managerze Reklam, czy klikniesz „Promuj post” na swojej ścianie, będzie on zablokowany do edycji.

W drugim przypadku możesz być nawet nieświadoma faktu, że skorzystanie z opcji przycisku szybkiej promocji, każdorazowo powoduje stworzenie: kampanii, zestawu reklam oraz reklamy z wybranym przez Ciebie postem.

Dla wyjaśnienia warto wiedzieć, że kampania z takim postem wcale nie musi być aktywna. Wystarczy, że post jest w trakcie weryfikacji lub znajduje się w starej, nieaktywnej kampanii. I taki właśnie przykład omawiam na filmie powyżej.

Utworzyłem post, który na moment publikacji poruszał gorący temat, dlatego postanowiłem wypromować go, żeby dotarł do większej liczby osób. Wrzuciłem go zatem do kampanii reklamowej. Jednak po pewny czasie stwierdziłem, że chcę dokonać edycji. Kliknąłem więc w ikonkę trzech kropek i… nie znalazłem opcji „Edytuj”!

Brak opcji edycji posta

Post jest stary. Kampania zakończyła się ponad miesiąc temu, jest więc nieaktywna. Ale mimo to nie mogę dokonać edycji. Co robić? Jak naprawić ten problem?

Wbrew pozorom, bardzo łatwo!

Gdzie znaleźć naszą reklamę?

Najpierw należy przejść do Menedżera Reklam i znaleźć kampanię odpowiedzialną za sytuację, czyli tę, w której tkwi nasz post. Jeżeli nie korzystasz z Menedżera Firm, wystarczy, że rozwiniesz górne menu z prawej strony i wejdziesz w zakładkę „Zarządzanie reklamami”:

Jeżeli nie korzystasz z Menedżera Reklam, tu przejdziesz do Menedżera Reklam

Teoretycznie, najprostsze, co możesz zrobić, to usunąć całą kampanię lub zestaw reklam. Ale w ten sposób stracisz również statystyki. A jeśli w przyszłości zechcesz wznowić, lub skopiować kampanię, wówczas będziesz musiała ustawić wszystko od nowa.

Dlatego właśnie polecam usuwać wyłącznie pojedyncze reklamy.

Jak usunąć reklamę?

Każda kampania składa się z zestawów reklam, w skład których wchodzą poszczególne posty-reklamy.

Z pewnością użyłaś najprostszej konstrukcji kampanii lub, o zgrozo, podbiłaś post ze ściany, wtedy nie musisz długo szukać. Masz tylko jedną kampanię, w niej jeden zestaw reklam, a w zestawie – jedną reklamę z gotowym postem. W takim wypadku możesz po prostu rozwinąć kolejne okienka od kampanii, przez zestaw reklam do konkretnej reklamy.

Hierarchia w systemie reklamowym Facebook: Kampania -> Zestaw Reklam -> Reklama (post reklamowy)

Ale co w sytuacji, jeżeli masz więcej zestawów reklam w kampanii? Przede wszystkim, nawet jeśli użyłaś tego samego posta, znajduje się on oddzielnie w każdym zestawie. I jeżeli chcesz pozbyć się swojej reklamy, musisz usunąć ją z każdego z nich.

Jak to zrobić? Są dwa sposoby. Możesz usunąć po kolei pojedynczo każdy post, lub skorzystać z metody masowego usuwania:

 1. Zaznacz kampanię „ptaszkiem”.
 2. Przejdź u góry na zakładkę Reklamy. W ten sposób wyświetli Ci się lista wszystkich reklam z wybranej kampanii, niezależnie od ilości zestawów w niej zawartych. Oczywiście tą metodą możesz zaznaczyć więcej kampanii, zadziała tak samo.
 3. W widoku Reklam upewnij się, że zaznaczyłaś tylko te posty, które chcesz usunąć. To ważne, ponieważ w zestawach możesz mieć ich więcej, również takich, których nie chcesz usuwać.
 4. Następnie z górnej listy EDYTUJ wybierz opcję „Usuń” i potwierdź.

I NIE BOJ SIĘ! Usunięcie reklamy nie wpływa w żaden sposób na Twój post. Nadal będzie wyświetlał się organicznie na ścianie, zniknie jedynie reklama. W zamian, w menu pojawi się za to co innego – nasza opcja Edytuj:

Można już edytować post 🙂 Dobra robota!

PROTIP: Jeżeli reklam, które chcesz usunąć jest dużo, możesz skorzystać z zaznaczania globalnego. Jeżeli na liście są również posty, które chcesz zostawić, wystarczy je odznaczyć. Ta opcja przydaje się bardzo, jeżeli chcesz usunąć np. 20 postów na raz, a zostawić pojedyncze sztuki.

Globalne zaznaczanie wielu postów w Menedżerze Reklam

Jak ponownie zareklamować post?

Po zedytowaniu wpisu, post możesz ponownie dodać do kampanii. Jak to zrobić? Musisz udać się w to samo miejsce, czyli do Menedżera Reklam. A następnie:

 1. Wchodzisz do kampanii, a następnie do zestawu reklam, z którego wcześniej usunęłaś post. Ważne, aby były one zaznaczone, co widać w górnych zakładkach.
Tak powinno wyglądać zaznaczenie Kampanii i Zestawu Reklam , zanim klikniesz „Utwórz”
 1. Klikasz „Utwórz” i startujesz od razu z pozycji gotowego zestawu reklam.

Gdybyś nie wybrała tego konkretnego zestawu reklam, musiałabyś wybierać kampanię i zestaw reklam z rozwijalnych list. W przypadku dużej liczby reklam jest to mylące, zwłaszcza jeżeli nie trzymasz się ścisłej nomenklatury.

 1. Przechodzisz do widoku tworzenia reklamy, w którym:
 • nadajesz nazwę,
 • wybierasz fanpage z listy (jeżeli masz dostęp do więcej niż jednego),
 • wybierasz konto Instagram, jeżeli w zestawie reklam jest oznaczone to miejsce wyświetlania.
 1. Następnie idziesz do sekcji, gdzie wybierasz post, który chcesz dalej promować. Żeby łatwiej go znaleźć, możesz skorzystać z filtra i wybrać tylko posty opublikowane na ścianie.
 1. Klikasz „Kontynuuj” i zatwierdzasz reklamę.

Gotowe! Proces zakończony

W ten właśnie sposób możesz dokonać edycji wpisu, który jest, lub był promowany. Dzięki tym instrukcjom będziesz mogła nie tylko zmienić jego treść, ale ponownie dodać do kampanii reklamowej.

A jeśli masz jakiekolwiek dodatkowe pytania, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.

Dzięki za uwagę!